Mięsień dwugłowy uda rehabilitacja
Naciągnięcie bądź naderwanie mięśnia dwugłowego jest częstą kontuzją sportowców - głównie biegaczy. Może wystąpić jednak u każdego człowieka, dlatego warto znać odpowiednie metody rehabilitacji, aby jak najszybciej powrócić do zdrowia.
Naciągnięcie mięśnia wiąże się z dużymi dolegliwościami bólowymi, dlatego to właśnie ich eliminacja stanowi główny cel procesu rehabilitacji. można leczyć za pomocą farmaceutyków oraz okładów. Zimne (krioterapia) działają przeciwbólowo, natomiast ciepłe (stosowane zazwyczaj w późniejszej fazie leczenia) zmniejszają napięcie tkanek. Ciepłe okłady powinny być bezwzględnie unikane w przypadku pojawienia się obrzęków czy stanów zapalnych. Dużą rolę odgrywają tutaj także zabiegi dziedziny fizykoterapii, m.in. laser oraz ćwiczenia wzmacniające tę partię ciała. Naderwanie mięśnia dwugłowego uda jest już nieco poważniejszym urazem (sprawdź mięsień długłowy uda rehabilitacja), natomiast całkowite zerwanie wiąże się z leczeniem operacyjnym. Jedną ze skuteczniejszych metod jest w tych przypadkach elektrostymulacja, magnetronik czy laseroterapia, a także wczesne uruchamianie kończyny dolnej. Aktywność fizyczna jest podstawą skutecznego i szybkiego powrotu do zdrowia zarówno po operacji jak i podczas leczenia niechirurgicznego.
W kolejnych fazach rehabilitacji stosuje się masaże kończyny, pomocny okazuje się też kinesiotaping. Należy pamiętać, że podstawą wdrożenia leczenia jest prawidłowa diagnoza, natomiast wczesne leczenie umożliwia szybki powrót do zdrowia.